Tap Tap to Zoom
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light, CR123A Lithium, FDE, Beretta 90two, S&W 99/TSW, Sig Sauer P320, 59151
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light, CR123A Lithium, Black, Beretta 90two, S&W 99/TSW, Sig Sauer P320, 59150
- Streamlight TLR-1 / TLR-2 Series Manual
- Streamlight TLR-1 HP Product Fact Sheet
Show with deals only:
Product Info for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light
Being a seller for Streamlight, we're currently selling Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light at low prices. We mainly offer top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be positive that we offer the right gear. If you want to find a wider selection, you can search our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Smith & Wesson SW99, Smith & Wesson TSW Series, SIG Sauer P320, Beretta 90-Two |
| Beam Distance: | 510 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Length: | 3.29 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Gun Make: | Beretta, Smith & Wesson, SIG Sauer |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | MIL-STD-1913 Picatinny Rails |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light
- One handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Includes keys for GLOCK-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99, S&W TSW and Sig P320 rails
- 6,000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- Double tap of momentary paddle within 0.4 seconds activates strobe. Strobe can be disabled
- Ambidextrous momentary/steady On-Off switch
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD 1913 (Picatinny) rails
- IPX7-rated design for waterproof operation
- Extensively live-fire tested impact resistant construction
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light