Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Beretta 90-Two, SIG Sauer P320, Smith & Wesson SW99, Smith & Wesson TSW Series
- Additional Features:
- MIL-STD-1913 Picatinny Rails
Code: SQ-FLW-STHPWK-59152
MPN: 59152
UPC: 080926591523
Product Info for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit
Being a dealer for Streamlight, we are at the moment promoting Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit at affordable prices. We only have top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you want to look for a wider collection, you can consider our main Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. And so begin shopping now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Smith & Wesson SW99, Beretta 90-Two, Smith & Wesson TSW Series, SIG Sauer P320 |
| Beam Distance: | 510 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Length: | 3.29 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Gun Make: | SIG Sauer, Beretta, Smith & Wesson |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | MIL-STD-1913 Picatinny Rails |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit
- Packaged as a kit, offering everything you need to mount to your long gun; also available as a "light only" model
- Includes keys for GLOCK-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99, S&W TSW and Sig P320 rails
- One-handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- 6,000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- Double-tap of momentary paddle within 0.4 seconds activates strobe. Strobe can be disabled
- Ambidextrous momentary/steady On-Off switch
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD 1913 (Picatinny) rails
- IPX7-rated design for waterproof operation
- Extensively live-fire tested impact-resistant construction
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit