Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: SQ-FLW-STRE-69167-69167
MPN: 69167
UPC: 080926691674
Product Info for Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
Being a dealer for Streamlight, we're also currently offering Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light at discount prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you would like choose a wider selection, you can look at our primary Police Weapon Lights page. If you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 555 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Switch Type: | Button |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 5.43 oz |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Universal |
Features of Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
- Hinged Face Cap Design: Equipped with sturdy release controls, the hinged face cap allows for quick, front-loaded battery changes without detaching the light from the firearm
- High-Candela Beam: Designed for long-range illumination, this powerful beam enhances visibility in low-light environments
- Interchangeable Switches: Users can customize their setup with switch options tailored to different handling preferences
- Programmable Strobe Mode: Offers an optional strobe function that can be activated or disabled based on user needs
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
- Rail Locating Keys
- 2 CR123A Lithium Batteries