Tap Tap to Zoom
Streamlight TLR-4 & TLR-HP - All New in 2012! SHOT Show 2012
03:35
Show with deals only:
Product Info for Streamlight TLR-1S HP Strobing Rail Mounted Tactical Flashlight
As a dealer for Streamlight, we're currently promoting Streamlight TLR-1S HP Strobing Rail Mounted Tactical Flashlight at the best prices. We primarily carry high quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be sure we offer the right gear. If you would like choose a wider selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So begin shopping now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1S HP Strobing Rail Mounted Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 775 lumens |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.18 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Celsius |
| Run Time: | 1.75 Hours |
Features of Streamlight TLR-1S HP Strobing Rail Mounted Aluminum Flashlight:
- LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime
- Mounts directly to all MIL-STD-1913 (Picatinny) rails and weapons with Glock-style rails
- Includes rail locating keys for mounting to a variety of rails and lithium batteries.
- Available with either standard door switch or remote door switch.
- Tethered battery door and latch mechanism prevents battery door loss while providing easy battery replacement.
- One handed snap-on and tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Extensively live-fire tested impact resistant construction
- Deep dish parabolic reflector produces long-range targeting beam with optimum peripheral illumination
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating
- IPX7 rated design; waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Serialized for positive identification
Package Contents:
- Streamlight TLR-1S HP Strobing Rail Mounted Tactical Flashlight
- Two 3V CR123A lithium batteries
- Rail locating keys for mounting to many rails