Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 300 lumens
- Battery Type:
- CR123
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- Laser Sight, Strobe Function
- Additional Features:
- w/ Strobe Function
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-TLR-2S-TACT-69230
MPN: 69230
UPC: 080926692305
Product Info for Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight
Being a seller for Streamlight, we're currently promoting Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight at discounted prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain we offer the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can look at our primary Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. Therefore begin looking now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 219 m |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.72 oz |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Included Accessories: | Laser Sight, Strobe Function |
| Additional Features: | w/ Strobe Function |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight:
- White light and 650-660nm red laser; user-programmable strobe
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle Ambidextrous momentary/constant on operation
- Remote switches available as optional accessories
- 6000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- High impact, chemical resistant polymer laser housing
- High temperature, shock-mounted, impact-resistant BOROFLOAT glass lens
- IPX4 water-resistant
Package Contents:
- Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight