Tap Tap to Zoom
Streamlight TLR-4 & TLR-HP - All New in 2012! SHOT Show 2012
03:35
Product Info for Streamlight TLR-3 Compact Rail Mounted Tactical Light
Being a dealer for Streamlight, we're currently selling Streamlight TLR-3 Compact Rail Mounted Tactical Light at low prices. We mainly carry high quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be sure that we offer the right gear. If you want to look for a wider collection, you can look at our primary Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight TLR-3 Compact Rail Mounted Tactical Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 125 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR2 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Length: | 2.71 in |
| Weight: | 2.32 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Included Accessories: | 6 Interchangeable Keys |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Blade Material: | Metal |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Overall Length: | 2.75 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
Features of Streamlight Compact Tactical Rail Mounted Flashlight TLR-3:
- C4 LED delivers 4,100 candela peak beam intensity; 125 lumens. 2-3 times brighter than high-flux LEDs. Impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Parabolic reflector produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination.
- Optimized electronics provide regulated intensity.
- Runs 1.5 continuous hrs. to the 10% output level
- Rail clamp designed to rapidly attach/detach from side of weapon. One handed snap-on and tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Ambidextrous momentary/steady On-Off switch
- Body constructed of impact resistant Engineering polymer
- Face cap constructed of 6000 series machined aircraft aluminum with anodized finish
- Borofloat high temperature glass lens
- Waterproof to 1 meter for 30 minutes. IPX7 rated
- Operating temperature: -40F to +120F.
- Powered by one 3V CR2 lithium battery
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-3 Compact Rail Mounted Tactical Light