Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-6 Taurus GX4 LED Weapon Light w/Red Laser
Being a dealer for Streamlight, we're also currently selling Streamlight TLR-6 Taurus GX4 LED Weapon Light w/Red Laser at low prices. We primarily offer good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain that we stock the right gear. If you would like find a wider assortment, you can consider our main Police Weapon Lights page. When you've got any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. And so start shopping now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight TLR-6 Taurus GX4 LED Weapon Light w/Red Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 89 m |
| Length: | 2.2 - 2.97 in |
| Weight: | 1.27 oz |
| Gun Make: | Kahr Arms, SIG Sauer, Kimber, Smith & Wesson, Glock, Springfield Armory |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Lens Material: | Glass w/Shock Resistant Gasket Seal |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | High Impact Polymer |
| Power: | 100 watts |
Features of Streamlight TLR-6 Taurus GX4 LED Weapon Light w/Red Laser
- Contoured housing securely attaches to weapon
- Runs 1 hour (LED only or LED/laser combo); 11 hours (laser only)
- Modes: LED only, LED/laser combo, and laser only
- Push-button switch on both sides for easy operation for right or left-handed shooters
- Batteries can be replaced while light remains mounted on gun; no need to re-sight laser after battery change
- Windage and elevation adjustment screws mounted in bushing for dependable zero retention of laser
- Durable, impact-resistant polymer construction; 1m impact resistance tested
- Serialized for positive identification
Package Contents:
- Streamlight TLR-6 Taurus GX4 LED Weapon Light w/Red Laser
- 2 CR1/3N Lithium Batteries