Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
As a seller for Streamlight, we're also currently offering Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight at low prices. We only offer good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can search our main Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 297 m |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Length: | 2.9 in |
| Weight: | 2.88 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
- Ambidextrous rear paddle switches with HIGH and LOW options
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Rail grip clamp securely attaches/detaches without putting your hands in front of the muzzle
- Durable, anodized machined aluminum construction
- User-enabled strobe function
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- SL-B9 battery packs available as 2PK or 8PK accessories
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
- (1) SL-B9 USB Rechargeable Lithium-Ion Battery
- Key Kit
- Interchangeable High And Low Switches