Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
Being a seller for Streamlight, we're at the moment promoting Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser at the best prices. We only have top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be certain we stock the right gear. If you want to find a wider collection, you can search our primary Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 2.58 in |
| Weight: | 2.64 oz |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- 500 lumens; 140m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo)
- Ambidextrous on/off rear switch in two configurations, low or high, to match your shooting style
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Safe off feature on bezel prevents accidental activation; saves batteries
Package Contents:
- Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- (1) CR123A lithium battery
- High and low switches
- Multi-tool
- Key kit