Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser
Being a dealer for Streamlight, our company is currently offering Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser at low prices. We mainly have high quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can search our primary Police Weapon Lights page. When you've got any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Beam Distance: | 141 m |
| Length: | 2.51 in |
| Weight: | 2.77 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 60 hours
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Package Contents:
- Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser
- (1) CR123A battery
- High and low switches
- Mounting kit with keys
- Multi-tool