Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-GGF708-69443
MPN: 69443
UPC: 080926694439
Product Info for Streamlight TLR RM 1 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
Being a dealer for Streamlight, we are at the moment selling Streamlight TLR RM 1 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser at the best prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be positive we offer the right gear. If you would like look for a larger collection, you can consider our main Police Weapon Lights page. In case you have any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. And so start looking now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR RM 1 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 2.97 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Type II Mil-Spec Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
Features of Streamlight TLR RM 1 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
- White LED illuminator and integrated 510-530nm green laser
- Runs 1.5 hours (LED only or LED/laser); runs 11 hours (laser only); runs 3 hours (strobe)
- Mode selector toggle switch for laser only, light only or light/laser combo
- Features independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90 degrees providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 rails
Package Contents:
- Streamlight TLR RM 1 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
- Rail Locating Keys
- Tail Cap Switch
- Remote Pressure Switch
- Mounting Clips
- CR123A Lithium Battery