Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Compact Lighting System
As a dealer for Streamlight, we're currently offering Streamlight Compact Lighting System at discount prices. We primarily offer top quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you wish to look for a larger selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. And so start looking now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight Compact Lighting System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 2.74 oz |
| Battery Life: | 1.5 - 3 hours |
| Finish: | Type II Mil-Spec Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Lens Finish: | AR Coated |
| Height: | 1.27 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Width: | 1.18 in |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Streamlight TLR RM1 Compact Rail Mounted Tactical Lighting System
- Runs 1.5 hours; 3 hours on strobe
- Independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90 degrees providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 Rails
- Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun (remote pressure switch kit, key kit)
- Powered by one CR123A lithium battery (included)
- IPX7; waterproof to 1m for 30 minutes
Package Contents:
- Streamlight TLR RM1 Compact Rail Mounted Tactical Lighting System
- Remote Door Switch
- Remote Pressure Switch
- Mounting Clips
- CR123A Lithium Battery
- or
- Key Kit
- CR123A Lithium Battery