Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 300 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- SIG Sauer M18, Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-STRE-69192-EE
MPN: 69192
UPC: 080926691926
Product Info for Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator
As a seller for Streamlight, our company is currently promoting Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator at the best prices. We only have high quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure we stock the right gear. If you would like find a wider selection, you can search our main Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore start looking now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer M18, Universal |
| Length: | 3.3 in |
| Weight: | 3.82 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
Features:
- 300 lumens white LED light
- LED IR illuminator and IR laser that runs 12 hours
- Windage & Elevation adjustment screws with tactical indication
- Durable anodized aluminum body
- Securly fits M17/M18 pistols and all long guns with MIL-STD 1913 rails
- IPX7 waterproof to 1m for 30 min
- Ambidextrous momentary/steady on-off switch
- Included Accessories: (1) CR123A battery, Rail Locating Keys
Package Contents:
- Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator/Laser