Tap Tap to Zoom
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 300 lumens
- Color:
- Coyote
- Battery Type:
- CR123A
- Gun Model:
- SIG Sauer M18, Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-STRE-69191-EE
MPN: 69191
UPC: 080926691919
Product Info for Streamlight TLR-VIR II Weapon Flashlight and IR Laser
As a dealer for Streamlight, we're also currently selling Streamlight TLR-VIR II Weapon Flashlight and IR Laser at discount prices. We only have good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be assured that we carry the right gear. If you wish to look for a wider collection, you can consider our main Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. Therefore begin looking now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Streamlight TLR-VIR II Weapon Flashlight and IR Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Coyote |
| Wavelength: | 850 nm |
| Gun Model: | Universal, SIG Sauer M18 |
| Length: | 3.3 in, 8.39 cm |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 108 g, 3.82 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Operating Temperature: | -25 - 140 Fahrenheit |
| Battery Life: | 1.5 - 12 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Boro Float Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Height: | 1.4 in, 3.56 cm |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Width: | 3.69 cm, 1.45 in |
| Fabric/Material: | 6000 Machined Aircraft Aluminum |
Features of Streamlight TLR-VIR II Weapon Flashlight and IR Laser:
- Transitions from white light to IR without having to remove eyes from the target or alter their controlled firing grip
- Visible White LED: 300 lumens; runs 1.5 hours
- IR Illuminator: 850 nm, 600mW/sr (min) radiant intensity
- IR Laser: 850 nm, Class 1, eye safe with 3 mrad adjustment increment markings; output power less than 0.8mW
- Securely fits M17/M18 pistols and all long guns with MIL-STD-1913 rails
- Recessed three-position mode selector switch: IR Illumination/IR Laser, Safe OFF, Visible Illumination
- Windage and Elevation adjustment screws provide tactical indication for mode switch being set to IR position
- Durable anodized machined aircraft aluminum body
- High temperature, shock-mounted, impact resistant Boro Float glass with anti-reflective coating
- Waterproof to 1m for 30 minutes
- Uses one CR123A lithium battery (included)
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-VIR II Weapon Flashlight and IR Laser