Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light
Being a dealer for SureFire, we're currently promoting SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light at the best prices. We mainly carry high quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you wish to look for a wider collection, you can look at our main Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. And so start shopping now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 250 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Laser Output: | 100 mW |
| Beam Color: | IR, White |
| Wavelength: | 860 nm |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.06 in |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.06 in |
| Battery Life: | 1.5 - 6 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light
- Virtually indestructible IR and white LEDs are regulated to maximize light output and runtime
- New Low-Profile Mount allows optimum light positioning; ideal for use with other rail-mounted accessories
- On-the-fly switching between white-light and IR mode no IR filter required
- TIR lens shapes versatile beam with enough reach and surround light for medium- to longer-range operations
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body, tempered window and O-ring seals make light rugged, durable, and combat ready
- Activation via Z68 momentary/constant-on pushbutton switching with protective shroud
Package Contents:
- SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light