Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- 123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- XH30 Weapon Light
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-MSXH30-XH30
MPN: XH30
UPC: 084871327619
Product Info for SureFire MasterFire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light
Being a seller for SureFire, our company is currently selling SureFire MasterFire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light at affordable prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you want to look for a wider assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for SureFire MasterFire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | 123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 213 m |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Battery Life: | 1.25 - 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Included Accessories: | XH30 Weapon Light |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire Masterfire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light
- Cam-slotted bezel and rear locking lugs on battery housing interface with MasterFire holster for secure weapon retention
- Total Internal Reflection (TIR) lens creates far-reaching, high intensity beam with ample surround light
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- O-ring and gasket sealed; weatherproof
- Accepts optional pressure-activated DG switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire Masterfire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light