Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X300-B Ultra LED Weapon Light
Being a dealer for SureFire, our company is currently selling SureFire X300-B Ultra LED Weapon Light at low prices. We primarily offer top quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we offer the right gear. If you wish to look for a larger selection, you can search our primary Police Weapon Lights page. When you've got any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for SureFire X300-B Ultra LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 213 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.6 in |
| Weight: | 4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Battery Life: | 1.25 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | 2 x CR123A |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire X300-B Ultra LED Weapon Light
- Special high-performance LED produces 1,000 lumens
- Custom TIR lens creates smooth, far-reaching light with a larger center spot beam that's highly effective for close- to medium-range engagements
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching provides easy, instant activation
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails, fitting a wide variety of handgun models
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- High-strength aerospace aluminum body is Mil-Spec hard anodized for extreme durability
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire X300-B Ultra LED Weapon Light