Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light
As a seller for SureFire, our company is currently offering SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light at low prices. We primarily carry good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure we stock the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can consider our main Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 514 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.76 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Fit: | Handgun |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light
- Precision reflector produces a peak beam intensity of 56,000 candela for long distance illumination
- Dimensionally identical to the X300U-A
- Compatible with X300U-A holsters
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching provides easy instant activation
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Meets IPX7 waterproof test standard at 1 meter for 30 minutes
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering weapon grip
Package Contents:
- SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light