Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X300 TURBO Series-B High-Candela LED Weapon Light
Being a dealer for SureFire, we are at the moment selling SureFire X300 TURBO Series-B High-Candela LED Weapon Light at the best prices. We primarily have top quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we carry the right gear. If you would like find a larger selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for SureFire X300 TURBO Series-B High-Candela LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.125 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of SureFire X300 TURBO Series-B High-Candela LED Weapon Light:
- Precision reflector produces a peak beam intensity of 56,000 candela for long distance illumination
- Dimensionally identical to the X300U-B
- Compatible with X300U-B holsters
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching provides easy instant activation
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Meets IPX7 waterproof test standard at 1 meter for 30 minutes
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering weapon
Package Contents:
- SureFire X300 TURBO Series-B High-Candela LED Weapon Light