Tap Tap to Zoom
- Color:
- White
- Length:
- 114 mm
- Width:
- 10 mm
- Height:
- 57 mm
Code: XU-CM-ASERIES-SS012100013
MPN: SS012100013
UPC: 045235400584
Product Info for Suunto A-30 NH USGS Compass
Being a dealer for Suunto, we're also currently selling Suunto A-30 NH USGS Compass at discount prices. We only have top quality Compasses here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you would like look for a wider collection, you can look at our main Compasses page. Should you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. And so begin looking now and look for the right Compasses for yourself.![]()
Specifications for Suunto A-30 NH USGS Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | White |
| Fabric/Material: | High Grade Steel |
| Weight: | 1.1 oz |
| Length: | 114 mm |
| Width: | 10 mm |
| Height: | 57 mm |
| Last Chance: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto A-30 NH USGS Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Balanced for northern hemisphere, imperial scale
- Luminescent markings for working in low light
- Fixed declination correction scale
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard
Package Contents:
- Suunto A-30 NH USGS Compass