Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Length:
- 78 mm
- Width:
- 20 mm
- Height:
- 57 mm
Code: XU-CM-SS020419000-SS020419000
MPN: SS020419000
UPC: 045235909353
Product Info for Suunto KB-20/360/R Professional Compass
Being a dealer for Suunto, we are currently promoting Suunto KB-20/360/R Professional Compass at low prices. We mainly offer top quality Compasses here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you want to choose a wider selection, you can look at our primary Compasses page. In case you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. Therefore begin browsing now and find the right Compasses your needs.![]()
Specifications for Suunto KB-20/360/R Professional Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Yellow |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 36 g |
| Length: | 78 mm |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 57 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Card |
Features of Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Floating, lightweight hand-bearing compass with rugged build
- Under 2 oz with globally balanced needle, degree scale, and sighting tools for accurate bearings
- Reliable Suunto mechanical navigation for marine, professional, and outdoor use
- Durable, fast, stable, and easy to use; no batteries required
Package Contents:
- Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Lanyard