Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 120 mm
- Width:
- 14 mm
- Height:
- 61 mm
Code: XU-CM-M3C-SS021370000
MPN: SS021370000
UPC: 045235910885
Product Info for Suunto M3 Series Compass
Being a dealer for Suunto, we're also currently selling Suunto M3 Series Compass at low prices. We only offer top quality Compasses here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be sure that we stock the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can look at our main Compasses page. When you've got any inquiries, we've got a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So begin browsing now and find the right Compasses for yourself.![]()
Specifications for Suunto M3 Series Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 48 g |
| Length: | 120 mm |
| Width: | 14 mm |
| Height: | 61 mm |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto M3 Series Compass
- Fast, globally balanced needle with jewel bearing
- Metric and Imperial UTM scales
- Adjustable declination correction
- Baseplate with magnifying lens
- Clinometer combined
- Operable in low light with luminescent markings
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock
Package Contents:
- Suunto M3 Series Compass