Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 1.9 in, 1.9
- Width:
- 1.6 in
- Height:
- 0.6 in
Code: XU-CM-SS004403001-SS004403001
MPN: SS004403001
UPC: 045235209002
Product Info for Suunto M-9NH Compass w/ Velcro Strap
As a dealer for Suunto, we're also at the moment offering Suunto M-9NH Compass w/ Velcro Strap at discounted prices. We mainly carry top quality Compasses here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you would like find a wider collection, you can search our main Compasses page. When you've got any questions, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. Therefore begin looking now and look for the right Compasses for yourself.![]()
Specifications for Suunto M-9NH Compass w/ Velcro Strap:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 1.1 oz |
| Length: | 1.9, 1.9 in |
| Width: | 1.6 in |
| Height: | 0.6 in |
| Size: | 1.6 x 1.9 x 0.6 in |
| Compass Type: | Accessory |
| Operating Temperature: | -22 - 140 Fahrenheit |
Features of Suunto M-9NH Compass w/ Velcro Strap
- Balanced for northern hemisphere
- Luminescent compass card
- Side-reading window for taking bearings
- Ratchet mechanism to set desired direction
Package Contents:
- Suunto M-9NH Compass w/ Velcro Strap
- Velcro Strap