Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Condition:
- New
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-6-SS004239001
MPN: SS004239001
UPC: 045235301010
Product Info for Suunto MC-2NH USGS Mirror Compass
Being a seller for Suunto, we're currently offering Suunto MC-2NH USGS Mirror Compass at discount prices. We mainly have top quality Compasses here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we carry the right gear. If you want to find a larger collection, you can look at our main Compasses page. Should you have any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore begin browsing now and find the right Compasses for you.![]()
Specifications for Suunto MC-2NH USGS Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Condition: | New |
| Weight: | 2.65 oz |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2NH USGS Mirror Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Balanced for northern hemisphere, USGS UTM scales
- Mirror for sighting bearings and signaling, with magnifying lens
- Luminescent markings for working in low light
- Adjustable declination correction
- Clinometer combined
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock
Package Contents:
- Suunto MC-2NH USGS Mirror Compass