Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-7-SS014891000
MPN: SS014891000
UPC: 045235901166
Product Info for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
As a seller for Suunto, we're currently offering Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass at discount prices. We only offer top quality Compasses here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we stock the right gear. If you want to find a wider assortment, you can look at our primary Compasses page. In case you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Compasses for you.![]()
Specifications for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 75 g |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
- ast globally balanced needle with jewel bearing
- 20 degrees tilt margin for easier readings
- Adjustable declination correction
- Liquid-filled capsule for stable operation
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Sighting hole and notch for accurate bearings
- Clinometer
- Luminescent markings for low light
- USGS UTM scales
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock (easy to remove for map work)
- Suunto limited lifetime warranty
Package Contents:
- Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass