Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 68 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 56 mm
Code: XU-CM-MCSeries-3-SS012277013
MPN: SS012277013
UPC: 045235400676
Product Info for Suunto MCB NH Mirror Compass
As a dealer for Suunto, we're at the moment promoting Suunto MCB NH Mirror Compass at discounted prices. We primarily carry good quality Compasses here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be assured we stock the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can consider our main Compasses page. In case you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So begin shopping now and look for the right Compasses your needs.![]()
Specifications for Suunto MCB NH Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 36 g |
| Length: | 68 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 56 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Sighting |
Features of Suunto MCB NH Mirror Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Balanced for northern hemisphere
- Fixed declination correction scale
- Detachable snap-lock lanyard with whistle
Package Contents:
- Suunto MCB NH Mirror Compass