Tap Tap to Zoom
Product Info for Suunto MC-2 NH Mirror Compass
Being a seller for Suunto, we're also currently offering Suunto MC-2 NH Mirror Compass at low prices. We mainly have high quality Compasses here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we offer the right gear. If you wish to find a larger selection, you can consider our main Compasses page. If you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Compasses for yourself.![]()
Specifications for Suunto MC-2 NH Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | White/Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Condition: | New |
| Length: | 65 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 101 mm |
| Luminous Points: | Yes |
Features of Suunto MC-2 NH Mirror Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Balanced for northern hemisphere, USGS UTM scales
- Mirror for sighting bearings and signaling, with magnifying lens
- Luminescent markings for working in low light
- Adjustable declination correction
- Clinometer combined
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock
Package Contents:
- Suunto MC-2 NH Mirror Compass