Tap Tap to Zoom
Product Info for Suunto Race Unisex Watch
As a dealer for Suunto, we're currently promoting Suunto Race Unisex Watch at discounted prices. We mainly have good quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you would like look for a wider collection, you can consider our primary Watches & Accessories page. Should you have any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So begin looking now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Suunto Race Unisex Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Racing |
| Gender: | Unisex |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.43 oz |
Features of Suunto Race Unisex Watch
- High-definition 1.43'' AMOLED touchscreen
- Digital crown for fast browsing
- Advanced training metrics with Suunto Coach AI support
- HRV recovery measurement
- 115+ sport modes
- Free offline maps for on-route navigation
- Up to 50 hours battery life in training mode (Performance)
- Tested to military standards; water resistance up to 100 m
Package Contents:
- Suunto Race Unisex Watch