Tap Tap to Zoom
Product Info for Suunto Vertical Unisex Solar Watch
Being a dealer for Suunto, we are currently selling Suunto Vertical Unisex Solar Watch at discounted prices. We primarily have high quality Watches & Accessories here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be sure that we carry the right gear. If you wish to find a larger selection, you can look at our primary Watches & Accessories page. If you've got any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Suunto Vertical Unisex Solar Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Steel |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Solar Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Solar Watch