Tap Tap to Zoom
Product Info for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
Being a seller for Suunto, we are at the moment promoting Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch at affordable prices. We only carry good quality Watches & Accessories here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we stock the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can consider our main Watches & Accessories page. Should you have any inquiries, we've got a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore begin shopping now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Titanium |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch