Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for TANGOINNOS AB Elite Version FIRE4000 18mm Ballistic Rangefinder
As a seller for TANGOINNOS, we're also at the moment selling TANGOINNOS AB Elite Version FIRE4000 18mm Ballistic Rangefinder at affordable prices. We only have top quality Rangefinders here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain we offer the right gear. If you would like find a larger collection, you can search our main Rangefinders page. In case you have any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. And so begin browsing now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for TANGOINNOS AB Elite Version FIRE4000 18mm Ballistic Rangefinder:
| Manufacturer: | TANGOINNOS |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 420 g |
| Width: | 75 mm |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 111 mm |
| Minimum Focus Distance: | 10 yds |
| Operating Temperature: | -10 - 50 Celsius |
| Rangefinder Application: | Shooting |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Display Type: | OLED |
| Height: | 47 mm |
Features of TANGOINNOS AB Elite Version FIRE4000 Ballistic 18mm Rangefinder
- Alliance with Applied Ballistic - TANGOINNOS is proud to announce their strategic alliance with Applied Ballistics, a leader in ballistics software solutions. Together, theeyve developed the innovative AB Quantum app, designed to elevate your shooting experience. Available for both iOS and Android platforms via the Apple App Store and Google Play, AB Quantum delivers next-level accuracy and performance. Explore the app today and unlock the full potential of your shooting system.
- OLED Display - The built-in laser rangefinder can quickly measure the target distance and angle, displaying the results on the OLED screen. Additionally, there is a setting for adjusting the screen brightness.
- Vertical and Horizontal Screen - There are settings for both Vertical and Horizontal screens, available on both the left and right sides. To adjust the screen direction, long press for 2 seconds to cycle through the 1-2-3 options.
- Invisible Laser and Visible Laser - The invisible laser, Class 1 with a wavelength of 905nm, is used for measuring distances up to 4000 yards.
- The visible laser, Class 2 with a wavelength of 635nm, is utilized for zeroing in on targets and measuring distances up to 100 yards.
- Warranty Policy and Conditions - The warranty period is 3 years. If the device experiences any issues within this period, a replacement will be sent to the customer. The warranty covers failures caused by electronic components or other internal issues inherent to the device. It does not cover damage resulting from external forces or intentional misuse.
Package Contents:
- TANGOINNOS AB Elite Version FIRE4000 Ballistic 18mm Rangefinder
- Adjusting Wrench
- Wire Control Switch
- Reflective Stickers
- User Manual
- Adhesive Strip
- Lens Cloth
- Target
- Cable Ties