Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 800 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- CZ P-10 C, Glock 17, Glock 19, Glock 20, Glock 22, Glock 23, Glock 25, Glock 32, Heckler & Koch VP9 SK, Ruger SR9, SIG Sauer P226, SIG Sauer P229, SIG Sauer P320, Smith & Wesson M&P M2.0, Smith & Wesson M&P M2.0 4.25in, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 3.6in, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 4in
Code: 4I4-FLW-TFPL2-GM23
MPN: GM23
UPC: 6956990503561
Product Info for TrustFire GM23 Quick Release 800 Lumen LED Sub-Compact Pistol Light
As a seller for TrustFire, we're at the moment promoting TrustFire GM23 Quick Release 800 Lumen LED Sub-Compact Pistol Light at affordable prices. We only offer top quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we stock the right gear. If you want to choose a wider selection, you can look at our main Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. And so begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for TrustFire GM23 Quick Release 800 Lumen LED Sub-Compact Pistol Light:
| Manufacturer: | TrustFire |
| Light Output: | 800 lumens |
| Bulb Type: | Cree XP-L HI LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer P226, Glock 20, CZ P-10 C, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 4in, SIG Sauer P320, Glock 17, Glock 23, Glock 32, Glock 19, SIG Sauer P229, Smith & Wesson M&P M2.0 4.25in, Glock 25, Glock 22, Smith & Wesson M&P M2.0, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 3.6in, Ruger SR9, Heckler & Koch VP9 SK |
| Beam Distance: | 90 m |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 1.86 oz |
| Gun Make: | Glock, Smith & Wesson, Ruger, SIG Sauer, CZ, Heckler & Koch |
| Battery Life: | 65 minutes |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Water Resistance Level: | IP64 |
Features of TrustFire GM23 Quick Release 800 Lumen LED Sub-Compact Pistol Light
- Compact and Lightweight Metal Body
- Quick Release Mounting Base for Picatinny/Weaver Rails
- Built-in USB Rechargeable Battery with Battery Indicator
- 3 Years Manufacturer Warranty
- USB Rechargeable
- Full Compatibility: Fits for Glock 17/19/20/22/23/25/32, MP M2.0 3.6/4.0/4.25IN, M&P M2.0 full-size versions, SIG SAUER P226/P229/P320V, HK VP9 SK, CZ P10C, RUGER SR9
Package Contents:
- TrustFire GM23 Quick Release 800 Lumen LED Sub-Compact Pistol Light
- Charging Cable