Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: TRO-RF-DMLR-TROLRF
MPN: TROLRF
UPC: 810030584452
Buy Together and Save
Product Info for TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder
Being a seller for TRYBE Optics, we are currently selling TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder at affordable prices. We only have good quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure that we offer the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can look at our main Rangefinders page. Should you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. And so begin shopping now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Maximum Range: | 1000 yds |
| Weight: | 8 oz |
| Width: | 1.8 in |
| Length: | 6 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium, CR123 |
| Minimum Range: | 3 yds |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Wavelength: | 905 nm |
| Fabric/Material: | Silicone |
Features of TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder
- 1000 Meter (1093 yard) Ranging Capability
- Power/Life CR123 - 2,000 shots
- Display (Diagonal) 0.75 in / 19 mm
- Environmental IP66
- Adjustable Turrets, up to +/-30 MOA
- Locking Turrets
- Assembly Waterproof, fog-proof, and shock-proof
Package Contents:
- TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder