Tap Tap to Zoom
- Color:
- Carbon Fiber/Black
- Tripod & Bipod Material:
- Rubber
- Tripod Head Type:
- Ball Head
- Weight Capacity:
- 100 lb
- Tripod Closed Length:
- 27 in
- Length:
- 65.5 in
- Height Range:
- 27 - 65.5 in
Code: 5K6-TR-TWVT3-850044845224
MPN: 850044845224
UPC: 850044845224
Product Info for Two Vets Tripods Inc Recon V2 LS Inverted w/Leg Stopper
Being a dealer for Two Vets Tripods Inc, our company is currently offering Two Vets Tripods Inc Recon V2 LS Inverted w/Leg Stopper at affordable prices. We primarily carry high quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we stock the right gear. If you wish to choose a larger assortment, you can look at our primary Tripods & Mounts page. When you've got any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. And so start shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Two Vets Tripods Inc Recon V2 LS Inverted w/Leg Stopper:
| Manufacturer: | Two Vets Tripods Inc |
| Color: | Carbon Fiber/Black |
| Tripod & Bipod Material: | Rubber |
| Tripod Head Type: | Ball Head |
| Weight Capacity: | 100 lb |
| Tripod Closed Length: | 27 in |
| Length: | 65.5 in |
| Height Range: | 27 - 65.5 in |
| Weight: | 14.75 lb |
| Closed Length: | 27 in |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Two Vets Tripods Inc Recon V2 LS Inverted w/Leg Stopper
- Rubber Twist Locks new and improved rubber twist locks
- Vented tubes for faster deployment with no airlock when deploying or collapsing the tripod
- Inverted Leg design for faster and easier deployment
- 1/4 turn twist locks for easier and smoother deployment of the tripod
- Leg stopper design which stops the legs from crossing when collapsing the tripod
- Inverted Spikes inside of the rubber feet so no more carrying spikes in your pack or pocket
- Spring loaded angled adjustment tabs for a more positive lock when choosing the angle you wish to set the legs at
- CNC Machined Parts for the strongest structural integrity and stability
- V2 center section for a smaller more packable tripod in circumference making it easier to carry
- Set screw in the V2 series head with non marring material to stop ballheads being able to loosen under recoil or use
- 1/4 Inch Threaded inserts on leg collars to allow you to mount accessories to your tripod
- Attachment loop on the bottom of the tripod to allow you to be able to weight your tripod down on windy environments
Package Contents:
- Two Vets Tripods Inc Recon V2 LS Inverted w/Leg Stopper