Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 400 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Gun Make:
- Universal
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 2.1 in
- Condition:
- New
Code: 2NZ-VG-UTGP-MT-EL223GX
MPN: MT-EL223GX
UPC: 4717385555082
Product Info for UTG Pro Pro Polymer Grip Weapon Lights
Being a dealer for UTG Pro, we're at the moment promoting UTG Pro Pro Polymer Grip Weapon Lights at discount prices. We primarily offer good quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or in the military, you can be assured that we offer the right gear. If you would like choose a larger collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So start shopping now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for UTG Pro Pro Polymer Grip Weapon Lights:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.1 in |
| Weight: | 6.6 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Impact Resistant Polymer |
Features of Leapers UTG Pro Polymer Grip Light:
- Momentary/Constant 400 Lumen Main Power and Momentary Only Strobe with Fully Ambidextrous Controls
- Constant On Scalable from 400 to 20 Lumen via Front Facing Lumen Control Pad
- Impact Resistant Polymer Construction
- IPX7 Waterproof Rated. Capable of Withstanding Immersion in up to 1 Meter of Water for 30 Minutes
- 3 Hour Runtime Powered by two CR123A Batteries
- Low Profile Picatinny Base with Squared Recoil Stop for a Secure Installation
Package Contents:
- Leapers UTG Pro Polymer Grip Weapon Lights