Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Height:
- 16.25 - 53.1 in
- Max Weight Capacity:
- 8.8 lbs
Code: VD-TR-VANG101-VEO3X204ABP
MPN: VEO3X204ABP
UPC: 026196354819
Product Info for Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Aluminum Tripod
Being a seller for Vanguard, we are currently promoting Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Aluminum Tripod at the best prices. We primarily carry top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we offer the right gear. If you would like find a larger selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. If you've got any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. So start looking now and find the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Aluminum Tripod:
| Manufacturer: | Vanguard |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Height: | 16.25 - 53.1 in |
| Weight: | 3.2 lb |
| Max Weight Capacity: | 8.8 lbs |
| # of Sections: | 4 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features:
- Extended Height Center Column Down (inches): 44.7
- Macro Height (inches): 5.5
- Leg Diameter (mm): 20
- Head: Ball Head with Pan Handle
- Head Model Number: VEO 2 BP-45, Leg Lock: Quick twist
- Swivel: 360°
- Lateral Tilt (90°): -91°~35°
- Bubble Level: 1
- Quick Shoe: QS-71
Package Contents:
- Veo3X 3-in-1 Lightweight Compact Travel Kit
- Smart Phone Adapter with Blue Tooth Remote
- Low Angle Adapter
- Allen Wrench
- Spiked Feet
- Carrying Bag