Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon
- Height:
- 15.75 - 57.1 in
- Max Weight Capacity:
- 13.2 lbs
Code: VD-TR-VANG102-VEO3X235CBP
MPN: VEO3X235CBP
UPC: 026196354802
Product Info for Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Carbon Tripod
Being a seller for Vanguard, our company is currently offering Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Carbon Tripod at discount prices. We primarily have good quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be sure that we carry the right gear. If you would like choose a wider assortment, you can search our primary Tripods & Mounts page. When you've got any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin shopping now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Vanguard Veo3X Lightweight Compact Travel Kit with 4-in-1 Carbon Tripod:
| Manufacturer: | Vanguard |
| Color: | Black/Gray |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon |
| Height: | 15.75 - 57.1 in |
| Weight: | 3.3 lb |
| Max Weight Capacity: | 13.2 lbs |
| # of Sections: | 5 |
| Fabric/Material: | Carbon |
Features:
- Extended Height Center Column Down (inches): 48
- Macro Height (inches): 5.1
- Leg Diameter (mm): 23
- Head: Ball Head with Pan Handle
- Head Model Number: VEO 2 BP-50
- Leg Lock: Quick twist
- Swivel: 360°
- Lateral Tilt (90°): -91°~40°
- Bubble Level: 1
- Quick Shoe: QS-71
Package Contents:
- Vanguard Veo3X Lightweight Compact Carbon 4-in-1 Tripod
- Smart Phone Adapter with Blue Tooth Remote
- Low Angle Adapter
- Allen Wrench
- Spiked Feet
- Carrying Bag