Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 3
- Capacity:
- 1800 mA
- Diameter:
- 16.5 mm
- Length:
- 34 mm
- Battery Type:
- CR123
Code: UT-BT-TACEN-350-0006
MPN: 350-0006
UPC: 804879296706
Product Info for Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR123A Lithium Battery - 3-Pack
As a dealer for Viridian Weapon Technologies, our company is at the moment selling Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR123A Lithium Battery - 3-Pack at the best prices. We primarily have good quality Batteries here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured we stock the right gear. If you would like choose a larger assortment, you can look at our primary Batteries page. If you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Batteries for you.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR123A Lithium Battery - 3-Pack:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Green |
| Battery Quantity: | 3 |
| Capacity: | 1800 mA |
| Diameter: | 16.5 mm |
| Length: | 34 mm |
| Weight: | 0.1 oz |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Chemistry: | Lithium |
Features of Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR123A Lithium Battery - 3-Pack
- Viridian Tactical Energy+ batteries deliver the power to prevail when it counts.
- Advanced lithium technology, matched to the demands of tactical tools, ensures stronger, longerlasting energy under all conditions.
- Our batteries have up to 31% longer battery life than name brand batteries.
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR123A Lithium Battery - 3-Pack