Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 3
- Capacity:
- 1080 mA
- Diameter:
- 16.5 mm
- Length:
- 27 mm
- Battery Type:
- CR2
Code: UT-BT-CR2EN-350-0004
MPN: 350-0004
UPC: 804879296683
Product Info for Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR2 Lithium Battery - 3-Pack
Being a seller for Viridian Weapon Technologies, we are at the moment offering Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR2 Lithium Battery - 3-Pack at discounted prices. We only carry high quality Batteries here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be assured that we carry the right gear. If you would like look for a larger collection, you can search our primary Batteries page. In case you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR2 Lithium Battery - 3-Pack:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Green |
| Battery Quantity: | 3 |
| Capacity: | 1080 mA |
| Diameter: | 16.5 mm |
| Length: | 27 mm |
| Weight: | 0.1 oz |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Chemistry: | Lithium |
Features of Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR2 Lithium Battery - 3-Pack
- Industry leading power and shelf life
- Extended life for constant readiness
- Maximum power delivery start to finish
- Optimized for critical and combat use
- Works with C Series modelsÂ
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies Tactical Energy+ CR2 Lithium Battery - 3-Pack