Tap Tap to Zoom
Product Info for Viridian C5L Universal Sub-Compact ECR Laser w/ Tactical Light
Being a dealer for Viridian Weapon Technologies, we're currently promoting Viridian C5L Universal Sub-Compact ECR Laser w/ Tactical Light at discount prices. We only carry good quality here so whether you're a hunter, civilian, or in the military, you can be assured that we stock the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can consider our main page. If you've got any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right for yourself.![]()
Specifications for Viridian C5L Universal Sub-Compact ECR Laser w/ Tactical Light:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Finish: | Black |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 100 yds |
| Attachment Type: | Universal |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 6 hours |
| Operating Temperature: | -20 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 1.9 |
| Width: | 1.46 in |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 1.66 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum, 6061 Aircraft-Grade Aluminum, Zytel Polymer |
| Additional Features: | INSTANT-ON Technology, SMARTLASER Technology |
| Included Accessories: | CR2 3v Lithium Battery, Tac Loc Holster |
| Condition: | New |
Features of Viridian C5L Universal Lightweight Sub-Compact Laser w/ Tactical Light:
- Ambidextrous activation
- Ensure optimal visibility, maximum deterrence, and total effectiveness
- SMARTLASER technology
- Constant beam and multiple pulsing modes
- Easy installation - sight slides onto tactical rail and locks into place with mounting screws
- Full windage and elevation adjustments
- Tucks neatly between the trigger guard and muzzle with no overhang
- Works with subcompacts and virtually any railed gun
- Sharp, clear targeting in all lighting conditions, indoors or out, with the brilliant Viridian laser
Package Contents:
- Viridian C5L Universal Sub-Compact Laser and Tactical Light w/ SMARTLASER Technology
- CR2 3v lithium battery
- 3 Unique rail sets
- 1 Adjustment tool
- 2 Mounting screws
- Operator's manual