Tap Tap to Zoom
Product Info for Viridian Weapon Technologies 4LUX Close Quarters 400 Lumen Grip Light
As a dealer for Viridian Weapon Technologies, we're currently offering Viridian Weapon Technologies 4LUX Close Quarters 400 Lumen Grip Light at discount prices. We primarily have good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain we carry the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can look at our primary Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies 4LUX Close Quarters 400 Lumen Grip Light:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR2, Lithium |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | AK-47, AR-15 |
| Beam Distance: | 60 m |
| Diameter: | 10 mm |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.76 oz |
| Gun Make: | AR Platform |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Matte |
| Battery Quantity: | 2 |
| Mount Type: | M-LOK |
| Fabric/Material: | High-strength Polymer/Machined Sluminum, High Strength Thermo Molded Polymer |
Features of Viridian Weapon Technologies 4LUX Close Quarters 400 Lumen Grip Light
- Dual-Purpose: Ergonomic foregrip and high-intensity 400 Lumen LED tactical light in one package
- Close Quarters Beam: Specially designed LED and floodlight lens for combat situations
- Precise Control: Foregrip designed to control recoil and help shooters optimize movement of their firearm
- Grip 'N Rip: LED grip activation putting shooters in control for an unmatched tactical advantage
- M-LOK Compatible: Engineered for AR-15, AK-47, tactical shotguns, or any firearm with an M-LOK handguard
- Robust Design: 90 minute runtime, impact and weather resistant
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies 4LUX Close Quarters 400 Lumen Grip Light