Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 200 lumens
- Battery Type:
- CR123A Lithium
- Beam Color:
- Green
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- AR-15, M4
- Length:
- 3.2 in
- Condition:
- New
Code: K2-VG-VAQVGFLGV2
MPN: VAQVGFLGV2
UPC: 848754003829
Product Info for VISM Quick Release Vertical Grip with LED Light/Laser
As a seller for VISM, our company is currently offering VISM Quick Release Vertical Grip with LED Light/Laser at discounted prices. We primarily carry good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you want to look for a wider selection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. And so begin looking now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for VISM Quick Release Vertical Grip with LED Light/Laser:
| Manufacturer: | VISM |
| Light Output: | 200 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
| Beam Color: | Green |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Wavelength: | 532 nm |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 10 oz |
| Height: | 7 in |
| Finish: | Anodized Aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Laser Type: | Class IIIa |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Fabric/Material: | Glass Reinforced Nylon Grip |
Features of VISM Vertical Grip Tactical Flashlight and Green Laser, VAQVGFLRV2:
- Light Source: 3W 200 Lumen CREE LED
- Laser type: Class IIIa
- Crenellated bezel
- Strobe feature for flashlight and laser
- Lightweight glass reinforced nylon ergonomically textured grip
- Fully adjustable windage and elevation on green laser
- Momentary and constant on/off buttons
- Three-way toggle switch to change between flashlight only, laser only, and flashlight and laser together modes
- Hard anodized aluminum upper for rock solid mounting
- Locking quick release mount, compatible with Weaver or Picatinny type rails
Package Contents:
- VISM Vertical Grip w/Strobe Flashlight and Green Laser Sight
- Two 3-volt Lithium Batteries CR123A