Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Grey
Code: VX-RF-VRT0111-LRF-ANARCH
MPN: LRF-ANARCH
UPC: 843829137218
Product Info for Vortex 6x Anarch OIS Golf Laser Rangefinder
As a seller for Vortex, we are currently selling Vortex 6x Anarch OIS Golf Laser Rangefinder at affordable prices. We primarily offer good quality Rangefinders here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be positive we offer the right gear. If you want to find a larger selection, you can consider our main Rangefinders page. When you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So start shopping now and look for the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Vortex 6x Anarch OIS Golf Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 31.8 ft at 100 yds |
| Maximum Range: | 1400 yds |
| Weight: | 1.2 lb |
| Width: | 4.75 in |
| Length: | 6.25 in |
| Color: | Black/Grey |
| Battery Type: | CR123 |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
Features of Vortex 6x Anarch OIS Golf Laser Rangefinder
- PinSpotterTM Mode. Locks onto the pin with visual and vibratory feedback, keeping you locked into your game.
- Cart Magnet. Fastens securely to your cart so you can worry about finding your swing, not your rangefinder.
- Tournament Legal. Keeps you on the right side of your group and any officials.
- Slope Mode. Provides slope adjusted ranges for simple, point-and-shoot distances. External LEDs to clearly show when Slope Mode is on.
- 1-Yard Accuracy. Attack the green with confidence knowing your reading is within one yard of the pin.
- Clear View Optics. See the course like never before with incredibly clear glass.
- Magnesium Chassis. You don't have to sacrifice strength for a lighter, easier- carrying rangefinder.
- Comfort Guard. Guards against impact and gives you a solid grip no matter the weather.
- Waterproof. Built to weather rainy rounds and sudden downpours.
- Shockproof. Designed for impact, close contact with your cart or the ground is no problem.
- Ranging Format. Pick the range format (yards or meters) that fits your game.
- Image Stabilization. Eliminates shake for a clear sight picture and easier ranging, keeping your game steady even if your nerves are not.
- Red Illuminated Display. Features manual or auto adjustment to keep you in the game in all light conditions, from sunrise starts to sunset finishes.
Package Contents:
- Vortex 6x Anarch OIS Golf Laser Rangefinder
- Case with Carabiner
- Ball Marker
- Lens Cloth
- CR123 Battery