Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Imperial, Metric
- Color:
- Brown/Tan
- Battery Quantity:
- 1
Code: VX-RF-VRT0110-LRF-BLADE-S
MPN: LRF-BLADE-S
UPC: 843829137201
Product Info for Vortex 6x Blade Slope Golf Laser Rangefinder
As a seller for Vortex, we're also currently promoting Vortex 6x Blade Slope Golf Laser Rangefinder at the best prices. We primarily have high quality Rangefinders here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be sure we stock the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can search our primary Rangefinders page. In case you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So start browsing now and look for the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Vortex 6x Blade Slope Golf Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 13.5 mm |
| Field of View, Linear: | 37.6 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1400 yds |
| Weight: | 1 lb |
| Width: | 4.75 in |
| Measurement System: | Imperial, Metric |
| Length: | 6.25 in |
| Color: | Brown/Tan |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
Features of Vortex 6x Blade Slope Golf Laser Rangefinder
- PinSpotterTM Mode. Locks onto the pin with visual and vibratory feedback, keeping you locked into your game.
- Cart Magnet. Fastens securely to your cart so you can worry about finding your swing, not your rangefinder.
- Tournament Legal. Keeps you on the right side of your group and any officials.
- Slope Mode. Provides slope adjusted ranges for simple, point-and-shoot distances. External LEDs to clearly show when Slope Mode is on.
- 1-Yard Accuracy. Attack the green with confidence knowing your reading is within one yard of the pin.
- Clear View Optics. See the course like never before with incredibly clear glass.
- Magnesium Chassis. You don't have to sacrifice strength for a lighter, easier- carrying rangefinder.
- Comfort Guard. Guards against impact and gives you a solid grip no matter the weather.
- Waterproof. Built to weather rainy rounds and sudden downpours.
- Shockproof. Designed for impact, close contact with your cart or the ground is no problem.
- Ranging Format. Pick the range format (yards or meters) that fits your game.
- Image Stabilization. Eliminates shake for a clear sight picture and easier ranging, keeping your game steady even if your nerves are not.
- Red Illuminated Display. Features manual or auto adjustment to keep you in the game in all light conditions, from sunrise starts to sunset finishes.
Package Contents:
- Vortex 6x Blade Slope Golf Laser Rangefinder
- Case with Carabiner
- Ball Marker
- Lens Cloth
- CR2 Battery