Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
As a seller for Vortex, we are at the moment selling Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate at discount prices. We only offer good quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain we offer the right gear. If you want to choose a larger selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. So start browsing now and look for the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 2.4 oz |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 0.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
- 1/4"-20 top thread, non-slip rubber pads, and aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
- Arca-Swiss Quick Release Plate