Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green/Black
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD1400-LRF-CF1400
MPN: LRF-CF1400
UPC: 843829107228
Product Info for Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
As a seller for Vortex, our company is currently promoting Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder at the best prices. We mainly have good quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you would like choose a larger collection, you can search our primary Rangefinders page. In case you have any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. So begin looking now and look for the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 5 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Maximum Range: | 1400 yds |
| Weight: | 4.8 oz |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 4 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Included Accessories: | Standard |
| Optical Coating: | XR |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Hook and Loop Harness Attachment
- CR2 Battery