Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Imperial, Metric
- Color:
- Green/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD2000-LRF-DB2000
MPN: LRF-DB2000
UPC: 843829125086
Product Info for Vortex Diamondback HD 2000 7x24mm Laser Rangefinder
As a seller for Vortex, our company is at the moment offering Vortex Diamondback HD 2000 7x24mm Laser Rangefinder at the best prices. We only have high quality Rangefinders here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured we stock the right gear. If you would like choose a larger assortment, you can consider our primary Rangefinders page. If you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So start looking now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Vortex Diamondback HD 2000 7x24mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Field of View, Linear: | 335 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Yes, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 2000 yds |
| Weight: | 7.6 oz |
| Width: | 1.8 in |
| Measurement System: | Imperial, Metric |
| Length: | 4.1 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | 5 - -5 dpt |
| Optical Coating: | XR |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Package Type: | Soft Pack |
| Accuracy: | +/-1 yds |
| Power: | 3 volts |
Features of Vortex Diamondback HD 2000 7x24mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 2000 7x24mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Utility Clip
- 2mm Hex Wrench
- Hook and Loop Harness Attachment
- CR2 Battery