Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Weight Capacity:
- 22 lb
- Tripod Closed Length:
- 11.3 in
- Length:
- 8.3 in
- Height:
- 11.3 - 62.5 in
- Max Weight Capacity:
- 22 lbs
- Condition:
- New
Code: VX-TR-LE7B-TR-HCY
MPN: TR-HCY
UPC: 843829115094
Product Info for Vortex High Country II Tripod Kit
Being a seller for Vortex, we are currently selling Vortex High Country II Tripod Kit at discounted prices. We only have top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can consider our primary Tripods & Mounts page. If you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore start looking now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vortex High Country II Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 11.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 11.3 - 62.5 in |
| Weight: | 4 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex High Country II Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Aluminum Leg Construction. Excellent balance of packability and durability.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Three Leg Sections. For strength and stability.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- Flip Lever Leg Locks. Ensure a solid hold.
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex High Country II Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- Carrying Case
- 2.5mm Hex Wrench
- 1.3mm Hex Wrench