Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
As a dealer for Vortex, we're also currently promoting Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder at affordable prices. We only have high quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain that we offer the right gear. If you would like choose a larger selection, you can search our main Rangefinders page. When you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof, Shock Resistant, Yes, Rain Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 2.1 oz |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 4.6 in |
| Color: | Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032, CR123A |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 2 |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Additional Features: | Lithium Metal Battery |
| Accuracy: | +/-0.5 yds |
| Fogproof: | Yes |
| Display Size: | 1.3 in |
| Display Type: | LCD |
| Shockproof: | Yes |
Features of Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
- Picatinny Mount. Mounts to any picatinny-style rail or rings with a diving board mount.
- Quick and Reliable Zero. Easy to zero and reliably holds it zero even under heavy recoil.
- Convenient Wind/Drop Solutions. Easy to read display of wind/drop solutions and the ability to make adjustments while in the shooting position.
- Integrated GeoBallistics Solver. Equipped with the accurate GeoBallistics Solver backed by a full, up-to-date bullet library.
- Customize Ballistic Profiles. Customize profiles or use one of the ten preloaded profiles for popular cartridges.
- On-Board Environmental Sensors. On-board compass and exposed temperature, pressure, and humidity sensors.
- Wind Bearing Capture Mode. Manually enter speed and direction with patented Wind Bearing Capture Mode.
- Built-in Range Card Generator. Ability to create and save up to ten range cards with drop and wind corrections.
- Connect with Vortex Relay. Seemlessly connect to the GeoBallistics App for quick customization and to the included Bluetooth Remote for easy adjustments without leaving the shooting position.
- Pairs with Third-Party Devices. Connects via the GeoBallistics App with popular weather devices or local weather stations.
Package Contents:
- Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
- Bluetooth Remote
- Bluetooth Remote Mounting Kit
- Easy Zero Tool Kit
- SureFit Cover
- Lens Cloth
- Custom Tools
- CR123 Battery
- CR2032 Bluetooth Remote Battery