Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Tripod Head Type:
- Head Mount Arca-Swiss
- Length:
- 19 in
- Height Range:
- 9 - 56 in
- Condition:
- New
Code: VX-TR-MPTK-TR-MTP
MPN: TR-MTP
UPC: 843829129282
Product Info for Vortex Mountain Pass Tripod Kit
As a dealer for Vortex, we're at the moment selling Vortex Mountain Pass Tripod Kit at low prices. We mainly offer top quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be assured we carry the right gear. If you would like find a wider collection, you can look at our main Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. And so start shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vortex Mountain Pass Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Tripod Head Type: | Head Mount Arca-Swiss |
| Length: | 19 in |
| Height Range: | 9 - 56 in |
| Weight: | 3.1 lb |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Mountain Pass Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Aluminum Leg Construction. Excellent balance of packability and durability.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Three Leg Sections. For strength and stability.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- Flip Lever Leg Locks. Ensure a solid hold.
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex Mountain Pass Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Counterweight Hook
- Carry Case
- 1.3mm Hex Wrench